Łazienka, ze względu na swoją specyfikę najczęściej jest pomieszczeniem, w którym panuje wilgoć i podwyższona temperatura. Takie warunki sprzyjają zarówno rozwojowi mikroorganizmów, jak i przyspieszonej korozji metalu. Jak radzić sobie z tymi niedogodnościami? Sprawdź, czytając poniższy tekst.
Farby grzybobójcze
Wilgoć panująca w łazience wraz z relatywnie wysoką temperaturą sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów, a wśród nich kłopotliwych i szkodliwych grzybów. Najlepiej oczywiście zapobiegać jego powstawaniu stosując podłoża z domieszkami biobójczymi, a także dbając o odpowiednią wentylację i i wietrzenie łazienki. Jeśli jednak “nieproszony gość” już się pojawi, należy jak najszybciej przystąpić do jego likwidacji.
W handlu dostępne są specjalne farby, które zawierają silne środki grzybobójcze. Dodatki te najczęściej wykazują również działanie bakteriobójcze i wirusobójcze na niektóre szczepy. Warto wiedzieć, że takiej farby nigdy nie stosuje się bezpośrednio na zmiany. Najpierw należy je usunąć, a dopiero w następnej kolejności użyć preparatu, niekiedy wielokrotnie. Warstwę farby dekoracyjnej będzie można nałożyć dopiero po całkowitym usunięciu grzyba.
Farby antykorozyjne i do stosowania na rdzę
Wilgoć nie sprzyja również dobrej kondycji elementów metalowych w łazience. Często stają się one szybko ofiarą korozji. Wówczas z pomocą może przyjść farba do metalu na rdzę. Należy podkreślić, że takim preparatem nie można pokryć elementów skorodowanych w dużym stopniu – wymagają one wstępnego oczyszczenia. Nie trzeba tego jednak robić bardzo dokładnie. Farby na rdzę doskonale radzą sobie z podłożem niedoczyszczonym z korozji. Klasyczną farbę antykorozyjną warto zastosować profilaktycznie – zanim pojawią się pierwsze symptomy rdzewienia elementów metalowych w łazience.
Artykuł powstał we współpracy z portalem infopruszkow.pl